Cititor Sportiv: Groomer and Duethlete Extraordinaire

Nume: Keith Woodward Vârstă: 67 trăiește în: Moscova

Familia: Altele semnificative, Patricia Driscoll; Câine de salvare, Simon

Ocupație: Groomer la Craftsbury Outdoor Center Sport primar: Duathlon

Majoritatea oamenilor îl cunosc pe Keith Woodward ca pe mirele și deținătorul traseelor ​​la Centrul în aer liber Craftsbury, dar există o altă parte a lui, cu care este posibil ca oamenii să nu fie atât de familiarizați. În această vară trecută, Woodward a terminat pe primul loc în grupul său de vârstă la Campionatul Mondial de Duethlon al ITU pentru al doilea an consecutiv. El a fost, de asemenea, introdus în Sala de renume a cursei de la Mount Washington Road, iar în 2012, SUA Triathlon l -a numit Marele său Maestru Duatlete al Anului.

Cum a fost să câștigi grupa de vârstă pentru al doilea an consecutiv la Campionatul Mondial Duatlon din Germania?

Am avut o țintă pe spate de la terminarea primului anul precedent, așa că a fost deosebit de satisfăcător să câștig respectul colegilor mei concurenți, atât cursorii internaționali, cât și americanii. În 2013 am câștigat lumile din Ottawa în Duethlon convențional [o rulare de 20k, 40k bicicletă și o alergare de 5k]. În următorii doi ani, vremea a fost foarte caldă și am terminat pe locul patru, iar în ultimii doi ani am alergat cu lungimea de sprint legal (o alergare de 5,5k, o bicicletă de 19,9k și o alergare de 2,5k, unde este permisă redactarea pe piciorul bicicletei ) și a terminat prima dată de fiecare dată. Am fost foarte încântat de finalul meu anul acesta și, de asemenea, s -a umilit, având în vedere că în acea zi am fost cel mai bun din lume.

Cum ai devenit sportiv?

Am început să alerg când eram la liceu în Newbury, Vt., Când mi -am dat seama că mica mea ligă visează să joace pentru Boston Red Sox nu se va întâmpla. Eram un captator și nu aveam prea mult un braț. Am fost de fapt o anomalie când am început să alerg și oamenii mă vor recunoaște pentru că eram singurul care alerga pe drum. Am alergat la fond la Keene State și am fost un All-American. Nu știam cu adevărat ce făceam, dar întotdeauna am avut plăcere în asta.

Este adevărat că ai făcut primul tău maraton în 1971, fără a fi în esență nici o pregătire?

Un pal de -al meu și cu mine am început un club de piste la Vermont Tech, cu scopul de a curge împotriva liceelor ​​locale, dar atunci persoana care era responsabilă a fost pusă în probațiune academică. Am auzit despre roses -ul în Maratonul Plattsburgh, după ce am alergat de trei săptămâni și cred că am mai avut trei săptămâni de pregătit. Am făcut -o într -o pereche de apartamente albastre care erau ca Keds, dar am terminat în 3:32. Alergarea Marathon a fost încă la început aici și o altă persoană a alergat în cizme de drumeție și șosete de lână. Anul următor am purtat adidași de baschet și m -am descurcat mai bine. Am făcut 13 maratoane, dar nu am terminat niciodată într -o perioadă în care am crezut că sunt capabil să alerg. Ultimul meu maraton a fost în Philly în 1983 și am crezut că voi face o pauză scurtă, dar nu m -am întors la asta. Am făcut niște jumătate de maratoane și anul acesta vom face Chickamauga în Tennessee în noiembrie, ca parte a unei vacanțe.

În 2012 ai avut o săptămână când ai câștigat trei medalii de argint în șapte zile. Ne puteți spune despre asta?

Primul a fost cursa mea descoperită pentru duathlon convențional la Campionatele Mondiale din Franța. Am făcut curse, având în vedere că 2008 și cea mai mare plasare a mea înainte de atunci era a șasea, așa că eram foarte fericită. Următoarea cursă a fost Campionatele SUA din SUA Masters 5K Road 2012. Am avut un argint și echipa mea (echipa GMAA 60+) a terminat pe locul doi cu mai puțin de o secundă într -o finisare foto. Bănuiesc că nu credeam că a fost atât de mare lucru, deoarece una a fost o medalie a echipei, dar sincer, a fi al doilea ca echipă a fost mult mai distractiv decât a termina al doilea ca individ.

Cum ai ajuns să fii introdus în Muntele Washington Road Race Sala de renume?

La un moment dat am avut recordul de cele mai multe ori care a rulat cursa cu 36 sau 37. Am terminat de mai multe ori mai întâi la clasa mea de vârstă. Am fost depășit pentru că am ratat o parte din ultimii ani datorită curselor de duathlons. Acesta a fost doar al doilea an în care au avut Sala Famei, așa că a fost o adevărată onoare să fie nominalizat. M -am întors anul trecut și am terminat pe locul doi în grupul meu de vârstă, chiar dacă nu am avut o cursă deosebit de puternică.

Povestește -ne despre cum te antrenezi.

Am revenit la alergare la doar trei zile pe săptămână la o mulțime de ani și încerc să fac biciclete cel puțin patru zile. Anul acesta am avut un izvor atât de umed și rece, încât a fost mai greu să intrăm în rutina de ciclism, dar nu m -a rănit atât de mult în lumi din cauza proiectului de politici legale (ceea ce înseamnă că aș putea să -mi redactez legal alți bicicliști). Dacă alerg 20 de mile pe săptămână, este o săptămână mare. O medie poate 120 de mile pe săptămână pe bicicletă vara. Am făcut chiar un pic de fatbiking anul trecut. Mărturisesc că am obiceiuri alimentare foarte slabe. Lucrând la Craftsbury primesc micul dejun și prânzul și de acolo îmi primesc salata și legumele. În caz contrar, mănânc multe paste.

De cât timp ești groomer la Craftsbury?

Am început să lucrez la Craftsbury când Russell Spring a obținut pentru prima dată locul în 1976. Am crescut Onull