Vermonters make strong showing at Cyclocross national championships

Vermont cyclists proved their mettle this weekend on a technically-challenging course for the national Cyclocross championships in Asheville, N.C. Cooper Willsey of Hinesburg won the division II national Collegiate championship race and Brendan Rhim din Norwich a venit pe locul cinci.

Ciclistul Killington, Turner Ramsay, a terminat pe locul doi în categoria 15/16 feminină, iar Gaelen Kilburn din Burlington a terminat pe locul doi în categoria 15/16 masculină. Sam Noel din Shelburne a terminat și în primele zece pentru categoria 15/16 masculină.

Atât Willsey, cât și Rhim Ride pentru Universitatea Furman și, de asemenea, au călărit în releul echipei și s -au clasat pe locul doi.

Alți Vermonters s -au descurcat bine și în Asheville:

Michael Owens din Richmond, al nouălea din categoria 17/18 pentru bărbați extrem de competitivi.

Andrew Borden din Pittsfield, pe locul doi în cursa de non-campionat pentru bărbați 9-22. Noah Chabot din Bolton a terminat și în jumătatea superioară în această cursă.

Jared Nieters din Wilmington a terminat pe locul trei în cursa de viteză a bărbaților, Phillip Bannister din Putney a terminat pe locul trei în categoria Menului Master 65-69, iar Adam St. Germaine din Burlington s-a clasat pe locul 5 în categoria 30-34 pentru bărbați.